Logo mzk
Moravská zemská knihovna v Brně

Název: Moravská zemská knihovna v Brně

Anglický Název: Moravian Library in Brno

Web knihovny: http://www.mzk.cz

Sigla: BOA001

Adresa knihovny: Kounicova 65a, Brno 601 87

Identifikátor Kraméria: mzk

Kramerius: https://kramerius.mzk.cz/search/

Uživatelské rozhraní: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

Digitální knihovna: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

Android: ANO

iOS: ANO

Verze: 5.5.0

Vybrané (veřejné/všechny): 25/25

Počet dokumentů (veřejné/všechny): 47 399/235 301

Počet stran (veřejné/všechny): 9 705 069/59 304 303

Počet knih (veřejné/všechny): 20 607/203 806

Počet periodik (veřejné/všechny): 1 313/3 300

Počet map (veřejné/všechny): 9 551/11 514

Počet grafik (veřejné/všechny): 14 537/14 540

Počet zvukových nahrávek (veřejné/všechny): 167/689

Počet archiválií (veřejné/všechny): 548/548

Počet hudebnin (veřejné/všechny): 444/671

Počet rukopisů (veřejné/všechny): 232/233

Počet článků (veřejné/všechny): 56 306/80 948

Počet sbírek: 64

Email:

PDF Max Range: 100

OAI provider:

Intro:
Vítejte v Digitální knihovně. Digitální knihovna nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius a obsahuje jak volná, tak autorsky chráněná díla různých žánrů ve webovém rozhraní s přístupem k více digitálním knihovnám v ČR. Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Provozovatelem Digitální knihovny je Moravská zemská knihovna v Brně.

Obsah Digitální knihovny

V Digitální knihovně najdete digitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě (např. odborné sborníky).

Na dokumenty je odkazováno z portálu Knihovny.cz a knihovního katalogu MZK Vufind. Odkaz je pojmenován jako Digitalizovaný dokument.

Stručný návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.

Autorsko-právní ochrana

Některé dokumenty jsou přístupné veřejně a některé lze prohlížet pouze v budově knihovny z důvodu autorsko-právní ochrany. Zpřístupnit dokumenty veřejně můžeme až 70 let po smrti autora či spoluautora (v případě periodik a neznámých autorů 70 let od vydání) a 50 let trvají nakladatelská práva.

Neveřejné dokumenty jsou přístupné z počítačů na studovnách knihovny, která dokument vlastní. Pokud se Vám zdá, že by dokument měl být veřejně přístupný, napište nám!

Jakékoliv připomínky pište na mail digitalniknihovna@mzk.cz.


Poslední aktualizace 13. července 2020, Martina Smetánková

Right Message:

Vámi požadovaný dokument není možné volně prohlížet v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. (autorský zákon). Autorský zákon připouští zpřístupnění děl 70 let po smrti všech autorů (včetně překladatele, ilustrátora apod.) a 50 let od vydání díla. Noviny a časopisy se v Moravské zemské knihovně zpřístupňují po uplynutí 70 let od vydání. Zpřístupnění děl je však možné provést až k 1. lednu roku následujícího.

Jak se k dokumentu dostanu?

Tento dokument je přístupný registrovaným čtenářům na počítačích v budově Moravské zemské knihovny v Brně. Po přihlášení na počítač zvolte na ploše ikonu aplikace "Digitální knihovna MZK", kde získáte přístup k plným textům. Více informací lze získat na webu Moravské zemské knihovny v Brně. Dále můžete zkusit Vámi požadovaný dokument vyhledat na stránce ndk.cz. Na této stránce jsou zpřístupněna díla nedostupná na trhu vydaná do roku 1989. Přístup k dílům nedostupným na trhu mají registrovaní čtenáři zapojených knihoven. Více informací ke zpřístupňování děl nedostupných na trhu naleznete na této stránce.

Nemohu se dostat do studovny MZK v Brně a požadovaný dokument není na seznamu děl nedostupných na trhu, jak mám postupovat?

První možností je požádat o papírovou kopii digitálního dokumentu v Národní knihovně ČR, pokud mají stejný dokument ve vlastní digitální knihovně Kramerius. V takovém případě pak můžete vyplnit objednávkový formulář. Druhou možností je zajít do Vaší nejbližší knihovny a pokud titul fyzicky nemají, tak o něj zažádat prostřednictvím tzv. meziknihovní výpůjční služby. Pro získání informací o dostupnosti titulu a knihovně, která jej vlastní, můžete využít webu centrálního portálu Knihovny.cz.

Chybí Vám další informace?

Nenašli jste zde všechny potřebné informace? Máte pocit, že některý z našich dokumentů není veřejně přístupný a měl by být? Chcete nahlásit nějakou chybu? Napište nám! Veškeré dotazy i žádosti vyřídíme přes emailovou adresu digitalniknihovna@mzk.cz.